HEDEF BAŞARI Sınav ve Yaşam Rehberi

Çrş02222017

Son Güncelleme :Sal, 23 Ağu 2016 2am

SİTE İÇİ ARAMA

YGS 2014 Başvuru Rehberi

ygs-osym2014 YGS'ye ne zaman ve nasıl başvuru yapılacak, sınav gününden önce, sınav günü ve sonrasında yapılması gerekenler...

T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

ÖSYM, 19 Kasım 1974 tarihinde, ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrencilerin seçilmesi ve yerleştirilmesini sağlamak amacıyla “Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÜSYM)” adıyla kurulmuştur. 1981 yılında YÖK’ün kurulması ile “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)” adını almış, kamu kurumlarının personel ihtiyaçlarını gidermek için devlet memurlarının seçilmesi gibi yeni sorumlulukları üstlenmiştir. Son olarak 3 Mart 2011 tarihinde yayımlanan 6114 sayılı Kanunla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi adını almış ve görevleri, yetkileri ile teşkilat yapısı yeniden düzenlenmiştir. ÖSYM’nin diğer sorumlulukları yanında en önemli görevi, yükseköğrenime öğrencilerin kabulünü sağlamak üzere Yükseköğretime Geçiş Sınavını (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarını (LYS) yapmaktır. ÖSYM tüm yurtta 168 Sınav merkezinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve Kırgızistan’da oluşturulan sınav koordinatörlükleri aracılığıyla hizmet vermektedir. Kamu kurumlarına personel seçimi, lisansüstü eğitim, görevde yükselme ve akademik yükselme sınavları, askerî okullara öğrenci seçimi, vb. gibi pek çok alanda gerekli olan ölçme, seçme ve yerleştirme işlemleri de ÖSYM tarafından yapılmaktadır. 2013 yılında sadece YGS’ de 6.467 bina ve 100.452 salon kullanılmıştır. Bu sınava 1.805.125 aday katılmıştır. Ayrıca sınavda 282.542 öğretim görevlisi, öğretmen ve güvenlik görevlisi görev yapmıştır. 2014 yılında da 2.000.000’a yakın adayın sınavlara girmesi beklenmektedir.

ÖSYM MİSYONU

Hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum olmaktır.

ÖSYM VİZYONU

Yurt içinde ve yurt dışında; %100 güvenli ve güvenilir, kripto ve e-imza ile çalışan, sınav oluşturma aşamasından değerlendirme aşamasına kadar sürecin tamamını otomatik olarak gerçekleştiren, uluslararası bilgi güvenliği standartlarına sahip, amaca uygun ve nitelikli sınav yapan, toplum nezdinde itibarı yüksek bir Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi oluşturmaktır.

ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SİSTEMİ (ÖSYS) NEDİR?

Yükseköğretim kurumlarına öğrencileri yerleştirmek amacıyla; ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş ya da mezun olacak öğrencilerin, yetenek ve bilgisini ölçerek puanlarına göre sıralanmak üzere cevapları çoktan seçmeli (5 seçenekli) sorulardan oluşan testlerin hazırlanması, öğrencilere ulaştırılması, öğrenciler tarafından cevaplandırılması ve sonuçların ÖSYM tarafından değerlendirilerek puanların açıklanması aşamalarını kapsayan sürece “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denilmektedir.

Öğrencileri seçmek ve yerleştirmek amacı ile iki aşamadan oluşan bir sınav sistemi uygulanmaktadır. İlk aşamada, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapılmakta ve bu sınavda daha çok adayların yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular sorulmakta, ikinci aşamada ise Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile öğrencilerin farklı alanlardaki bilgileri ölçülerek, puanlarına göre üniversitelerin ilgili programlarına yerleştirilmektedir. YGS’den en az 140 puan alanlar Meslek Yüksekokullarına yerleştirilmek üzere müracaat edebilmektedir. YGS’den 180 ve daha yüksek puan alanlar ise Lisans Yerleştirme Sınavlarına girebilmektedir. LYS’ye girmeye hak kazanan ve sınava girmek isteyen adayların, başvuru süresi içinde sınav ücretlerini ilgili bankalara yatırdıktan sonra bir başvuru merkezinden ya da bireysel olarak İnternet üzerinden başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan ya da mezun olabilecek durumda olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulu ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.

SINAV BAŞVURUSU NASIL YAPILMAKTADIR?

Başvuru Süresi Başvurular, ilgili kılavuz yayımlandıktan sonra yazılı ve görsel medya aracılığı ile duyurulan başvuru tarihleri arasında yapılmaktadır. Başvuru süresi uzatılmamaktadır.

Sınav Ücreti

Sınav ücreti, başvuru süresi içerisinde ve kılavuzda belirtilen banka ve PTT Şubeleri ile ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılabilir. Sınav Ücretini yatırmış olmak başvurunun kabul olduğu anlamına gelmez.

Başvuru

Son sınıfta olan ya da daha önceki yıllarda mezun olup ilk kez ÖSYS’ye başvuracak adaylar, kılavuzda belirtilen koşullarda ve şekillerde ÖSYM Sınav Koordinatörlüğünde bulunan ÖSYM bürolarına veya başvuru merkezlerine giderek başvurularını yapacaklardır. Başvuru merkezleri listesi ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasında “BAŞVURULAR” veya ilgili sınav duyurularında yer almaktadır. Sadece SINAVSIZ GEÇİŞ’e başvuracak adaylar da aynı yolu izlemektedirler.

Engelli adaylar ile sağlık sorunu bulunan adaylar bu durumlarını geçerli sağlık kurulu raporu ile ÖSYM’ye bildirerek, kendilerinin özel bir binada sınava alınmalarını talep edebilirler. Başvuru sırasında, başvuru merkezi görevlisinin bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra size vereceği Aday Başvuru Formu çıktısını dikkatle kontrol ediniz ve imzalayarak görevliye veriniz. Başvuru merkezince onaylanmış bu formu özenle saklayınız. Başvurunuz onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Başvuru sırasında her adaya bir şifre verilir. Bu şifre adayın kendisine özgüdür. Başvuru bittikten sonra aday, Aday İşlemeleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) girerek bu şifreyi sadece kendisinin bildiği ve başkası ile paylaşmayacağı bir şifre ile değiştirmelidir. Aday, ÖSYM ile her türlü işlemlerini T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre üzerinden gerçekleştirmektedir. Size özgü olan bu şifrenin bir başkası tarafından kötü amaçlı kullanılabileceği unutulmamalıdır. Şifrenizi KAYBETMEYİNİZ ve KESİNLİKLE KİMSE İLE PAYLAŞMAYINIZ…

Başvuru Sonrası

Başvuru işlemleriniz tamamladıktan sonra Aday İşlemleri Sistemine girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz. Eksik veya değiştirilmesi gereken bilgileriniz var ve bu değişikliğin yapılmasına sistem

tarafından izin veriliyor ise değişikliği yapabilirsiniz. Eğer istenen değişiklik sistem üzerinden yapılamıyor ise kılavuzda belirtilen süre içerisinde değiştireceğiniz bilginin onaylı belgeleri ile ÖSYM’ye müracaat ediniz.

SINAV ÖNCESİ NE YAPMALIYIM?

Kılavuzun yayımlanmasından sonra oluşabilecek değişiklikler ya da duyurular için ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasını sık sık takip etmeleri adayların yararına olacaktır. Sınava Giriş Belgesi adayların adresine gönderilmeyeceğinden, bu belgeyi T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminden sınav tarihinden on gün öncesinden başlayarak edinebilirsiniz. Sınava gireceğiniz binayı sınavdan en geç bir gün önce görmenizde yarar bulunmaktadır

SINAV GÜNÜ

Sınav günü, sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınav binası önünde hazır olmanız gerektiğinden, oluşabilecek trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurunuz. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ile şekerleme ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava şeffaf pet  şişe içerisinde su getirebileceklerdir.

SINAV BİNASINA GİRİŞ

Sınav Binalarına Giriş “Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınırlar. Sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınırlar. Ancak, zorunlu askerlik görevini ifa edenler ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Nüfus Cüzdanı/Pasaport yerine kimlik belgesi olarak kabul edilir. Nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası ile fotoğraf üzerinde soğuk damga mutlaka bulunmalıdır. Ayrıca, adaylar son altı ay içerisinde çektirmiş oldukları bir fotoğrafı yanlarında bulundurmalıdır.

Adayların sınav binasına;

• Her türlü delici ve kesici alet ile ateşli silah,

• Anahtarlık, çanta, saat, cüzdan, kolye, küpe, bilezik, yüzük

(alyans hariç), broş (basit toplu iğne hariç) ve diğer takılar,

• Cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri

cihazlar, kulaklık ile her türlü elektronik/mekanik cihaz

• Her türlü plastik, cam ve metal içerikli eşyalar,

• Her türlü müsvedde kâğıt, defter, ders notu, kitap, sözlük,

dergi, gazete ve benzeri yayınlar,

• Kalem, silgi, kalemtıraş, cetvel, pergel, açıölçer ve benzeri araçlar

ile girmesine izin verilmez.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde , sınav sırasında ya da sınavdan sonra bu tür eşya ve cihazları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır.

SINAV SÜRESİNCE NE YAPILACAKTIR?

Sınav, “Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” ve “Sınav Uygulama Yönergesi” doğrultusunda Salon Görevlileri aracılığıyla yürütülür.

Sınava Giriş Belgesi, Soru Kitapçığı ve Cevap Kâğıdı

Sınava Giriş Belgeleri sınav başlamadan önce salon görevlileri tarafından toplanacaktır. Bu belgeyi salon görevlilerine teslim etmeyi unutmayınız.

Sınav salonlarında her aday, üzerinde kendi fotoğrafının ve kimlik bilgilerinin bulunduğu, kendisine ait cevap kâğıdını kullanmak zorundadır.

Adaylar, cevap kâğıdını kontrol etmeli ve kendilerine ait olduğundan emin olmalıdır. Kendisine ait cevap kâğıdını kullanmayan adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Soru kitapçıkları salon görevlileri tarafından adaylara rastgele dağıtılır. Salon görevlilerinin talimatı ile soru kitapçıklarında eksik ve yırtık sayfa ile hatalı baskı olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol ediniz. Herhangi bir sorun olması durumunda salon görevlilerine bildiriniz.

Sınavda adayların her birine soruları aynı ancak dizilişleri ve cevap  anahtarları diğerlerinden farklı soru kitapçığı verilmekte olup, her kitabın üzerinde bir soru kitapçığı numarası bulunmaktadır. Adayların bu soru kitapçığı numarasını cevap kâğıdı üzerinde ilgili alana doğru yazmaları ve kodlamaları gerekmektedir. Adaylara verilen soru kitapçıkları birbirinden farklı olduğundan cevap anahtarı da her aday için farklıdır. Bu nedenle, yapacağınız bu kodlama son derece önemlidir.

Merkezimiz tarafından her sınav sonrası yapılan kopya analizlerinde başkasının soru kitapçık numarasını ya da cevap anahtarını kodladığı tespit edilen adaylar hakkında, kopya çekmiş işlemi yapılmakta ve ilgili kanun hükümleri uygulanarak sınavları geçersiz sayılmaktadır

Sınav kuralları salon görevlileri tarafından okunduktan sonra ve salon başkanının “Sınav Başlamıştır” uyarısı ile sınav başlar. Adayların, “Karekod Etiket” uygulamasında görevlilere yardımcı olmaları yine son derece önemlidir. Adaylar soruları okuyup cevaplarını, cevap kâğıdına kaydırmadan işaretlemelidir. Soru kitapçığındaki boş alanlar müsvedde olarak kullanılabilir.

Salon Görevlileri

Sınavın, Sınav Uygulama Yönergesine göre uygulanmasında salon görevlileri yetki ve sorumluluk sahibidir. Görevliler tarafından sınav başlamadan önce ve sınav esnasında kimlik kontrolleri, karekod etiket uygulaması vb. işlemler yapılacağından görevlilere yardımcı olunuz. Sınav görevlilerinin tutanaklara yazdıkları bilgiler, ÖSYM’de değerlendirilmekte olduğundan görevliler ile tartışılmamalı ve sadece sınava odaklanılmalıdır.

Sınav Süresi

Kılavuzda ve Sınava Giriş Belgesi üzerinde yer alan sınav süresi, Salon Başkanının “Sınav Başlamıştır” yarısı ile başlar ve “Sınav Bitmiştir” uyarısı ile sınav sona erer. Sınav süresinin dörtte üçü ve sınavın son 15 dakikası adayların sınav salonlarından çıkmaları yasaktır. Bu sürelerde salondan çıkan adayların sınavları geçersiz sayılır.

Sınav bitiminde teslim edilmesi gereken belgeler nelerdir?

Sınava Giriş Belgeleri sınav başlamadan önce salon görevlileri tarafından toplanmış olmalıdır. Sınavı tamamlayan adaylar salonu terk etmeden önce cevap kâğıdı ve soru kitapçığını salon görevlilerine teslim etmek zorundadır. Sınav sonunda soruların ya da cevapların herhangi bir şekilde sınav salonundan dışarıya çıkarılması kesinlikle yasaktır. Bunu yapan adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.

SINAV HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ SAYILIR?

Sınav sonrasında ÖSYM’ye ulaşan görevli raporları, salon sınav tutanakları, yapılan kopya tarama analizleri ve kamera kayıtları incelenerek sınav kurallarına uymadığı tespit edilen adayların sınavları geçersiz sayılır.

6114 sayılı Kanunun 10. Maddesi kapsamında suç sayılan fiilleri işleyenler hakkında 2 yıl ÖSYM’nin yaptığı sınavlara girememe cezası uygulanır ve haklarında suç duyurusunda bulunulur.

ADAYLAR SINAV SONUÇLARINA NERDEN ULAŞACAKLAR?

Sınav sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr resmi İnternet adresinde açıklanmaktadır. Adaylar, cevap kâğıtlarının tarama görüntüsüne  resmi İnternet adresinden, soru kitapçığında yer alan bazı sorulara ve cevap anahtarlarına ise resmi İnternet adresinden erişebilmektedir. Adaylar belirtilen İnternet adreslerinden, hangi soruya ne cevap verdiklerini, cevapladıkları şıkların doğru olup olmadığını kendileri kontrol edebilmektedirler.

SINAVLARA İTİRAZLAR NASIL YAPILMAKTADIR?

Sınav ve tercih sonuçlarına itiraz etmek isteyen adayların, kılavuzda belirlenen süre içinde ÖSYM’nin resmi İnternet sayfasında bulunan Genel Amaçlı Dilekçe ile başvurmaları gerekir. Dilekçeye Evrak Referans numarası yazılmalı ve ÖSYM’nin banka hesaplarından birine ödedikleri sonuç itiraz ücretine ilişkin banka dekontu eklenmelidir. ÖSYM’ye ulaşan itirazlar incelemeye alınır ve sonucunda gerekli işlemler yapılarak adaya bilgi verilir.